AnalizyD

Asbis - po wynikach za 2022 rok

ASBIS (GPW:ASB)  
GPW:ASB   ASBIS
Spółkę ostatni raz opisywałem w listopadzie 2022 roku wtedy zakładałem, że zysk na akcję za 4Q2022 wyniesie w przedziale 0,47-0,5USD jak się okazało wyniki były lepsze i ostatecznie wyniosły 0,516USD zysku na akcję. Pomysł wrzucam na końcu tego wpisu, więc można sprawdzić założenia które miałem w listopadzie 2022.

W całym pomyśle wyceniałem kurs akcji na poziomie 42-45zł i choć nadal uważam, że spółka jest niedoceniona to pytanie czy taka wycena jest możliwa w tym roku.
Spółka pokazała, że potrafi dowieść wynik zgodnie z zakładanymi prognozami. Jest to bardzo dobry sygnał dla inwestorów ponieważ pokazuje, że zarząd doskonale odnajduje się w sytuacji której się znalazł po wybuchu wojny na Ukrainie.
Za 2022 roku zysk netto wyniósł 75,8mln USD był tylko o 1,2mln gorszy od rekordowego 2021 roku.

Co ważne zysk ten został wygenerowany przy niższych o 12,5% przychodach, więc nawet spadek przychodów nie ma tutaj negatywnego przełożenia na wyniki. Spółka podniosła marżę z 7,1% w 2021 roku do 8,47%.
Tak więc pomimo słabszych przychodów zysk mamy na tym samym poziomie, a uwzględniając sytuację z 2022 to nawet lepszy niż można by się spodziewać.
Mimo jednak tego, że wynik został zrealizowany to kurs nie zareagował mocnymi wzrostami. Kurs zachowywał znacznie lepiej niż rynek jednak bez euforii, w sumie od momentu 23.02 do zamknięcia 24.02 kurs urósł ok 3%.

Wykres 1. Interwał dzienny

Być może inwestorów niepokoi fakt to czy uda się utrzymać wynik w kolejnym roku i zapewne ten wynik może się utrzymać. Co więcej każdy kolejny miesiąc liczony od marca 2023 będzie porównywany do niższej bazy, tak jak 2022 był porównywany do wysokiej bazy z 2021 roku.
Warto mieć to na uwadze przy analizowaniu kolejnych miesięcy, tak by nie popadać „hurra optymizm” jeśli przychody w okresie marzec-sierpień będą o kilkanaście procent lepsze w porównaniu do 2022 roku. To raczej nie powinno być trudne. Jeszcze tylko luty może być słabszy od tego 2022 roku i w mojej ocenie może być w okolicach 190-210mln USD. Ale już kolejne miesiące powinny być znacznie powyżej 220 mln USD przychodu.

Wykres 2. Miesięczne przychody 2019-2023

Inwestorzy oczekują wysokiej dywidendy za 2022 roku i tutaj należy pamiętać, że już została wypłacona zaliczka 0,2USD. W mojej ocenie możliwa dywidenda za cały rok to okolice 0,8$ przy czym już wypłacono 0,2$ czyli zostałoby jeszcze ok. 0,6$ (tj. ok. 2,7zł w zależności od kursu USD). Patrząc, że ostatnio Arctic Papier zaproponował DY na poziomie 2,7zł, a kurs dzisiaj jest poniżej ceny ogłoszenia tej informacji. To może się to okazać za mało dla inwestorów, dlatego minimalna DY powinna wynosić właśnie dodatkowe 0,8USD na akcje co dałoby w sumie 1$ dywidendy za 2022 rok. W efekcie spółka by wypłaciła 73% zysku – czy jest to możliwe? Nie wiem i nie będę podejmować tego tematu trzeba poczekać na decyzję Rady Dyrektorów.

Analiza Techniczna

Technicznie kurs dzisiaj wygląda dobrze pod względem poruszania się w kanale wzrostowym.
Jednak najbliższe dni będą pod presją testu ATH na poziome 27zł, a wcześniej do pokonania będzie 25zł, które ostatnio odbiło cenę i wywołało przecenę akcji aż do poziomu 21zł.
Dzisiaj kurs się odbudowuje jednak pozostaje niepewność co do wyników za luty. Inwestorzy na spółce działają bardzo impulsywnie poruszając się od euforii po dobrych szacunkach/wynikach do pesymistycznych nastrojów, gdy te szacunki nie są po ich myśli. W jedną sesję potrafią zrzucić kurs o 2% by potem podnieść go i zakończyć dzień na 2-3% na plusie. Te emocje warto ograniczać zwłaszcza przy wynikach. Już w okolicach 20-23 marca 2023 będzie zapewne kolejny taki przykład jeśli wyniki będą w okolicach 190-210mln USD. Jednak każdy kolejny miesiąc na plus dla inwestorów.

Wykres 3. Interwał dzienny

Kluczowy moment dla spółki będzie przy oporze na 25,6zł jeśli nie dojdzie do wybicia tego poziomu możemy ponownie mieć ruch korekty w kierunku 23,8zł, a w efekcie utworzy nam się formacja oRGR (choć powinna być w trendzie spadkowym). Wówczas po wyjściu ponad linię szyi dość szybko kurs powinien dotrzeć na 32zł. Nakładając narzędzie rozszerzenie Fibonacciego bazujące na trendzie to mamy właśnie tutaj opór na 38,2% i dalej 34zł gdzie znajduje się 50% zniesienia Fibonacciego.
Są to opory które warto mieć na uwadze po wyjściu ponad 25,6zł o ile do tego dojdzie.
Scenariusz negatywny dla spółki będzie wówczas gdy cena pod odbiciu od 25,6zł zejdzie poniżej 23,3zł co negowałoby wspomnianą formację. Wówczas zasięg korekty byłby ponownie w okolice 21zł. Aktualnie jednak poza możliwą korektą po ewentualnym obiciu od 25,6zł nie widać negatywnych przesłanek do ewentualnych spadków.

Wykres 4. Interwał dzienny | oRGR

Wsparcie: 23,8/21/18,3zł
Opór: 25,6/28/32zł



Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)

Twitter: twitter.com/AnalizyD
*Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
Frånsägelse av ansvar

Informationen och publikationerna är inte avsedda att vara, och utgör inte heller finansiella, investerings-, handels- eller andra typer av råd eller rekommendationer som tillhandahålls eller stöds av TradingView. Läs mer i Användarvillkoren.